pondělí 16. května 2016

7 kroků, jak se dostat levně z letiště v Trevisu do Benátek

7 kroků, jak se dostat levně z letiště v Trevisu do Benátek
Pro všechny cestovatele jsem připravil malého cestovního průvodce. 7 kroků, jak se levně dostat z letiště v Trevisu do Benátek. Je to fakt snadné. Zvládne to úplně každý. Jde to i bez jazykových znalostí.

Dvě možnosti, jak se dostat do Benátek


Aktualizace 14. června 2018

Společnost Wizzair se stáhla z Prahy a do Benátek už nelítá.

Aby se to nepletlo. Do Trevisa létá z Prahy jen Wizzair. Na letence najdete název Venice Treviso a kód TSF. Na letiště Marco Polo v Benátkách létají z Prahy všichni ostatní (Volotea, easyJet, ČSA). Kód na letence je VCE. Dnes probereme jen letiště Treviso. Marco Polo najdete zde.

Z letiště v Trevisu máte dvě možnosti, jak se dostat do Benátek. Taxi do toho nepočítám. Jsou nekřesťansky drahé. První možností je přímý autobus. Ten ale stojí od 11 €. Druhou možností je kombinace MHD a vlaku. Ta stojí už jen 4,70 €. Slušný rozdíl za trochu námahy, ne?

7 kroků, jak se dostat levně z letiště v Trevisu do Benátek
Stanoviště přímých busů do Benátek před letištní halou v Trevisu


3x levnější


První možnost je jednoduchá. V příletové hale si koupíte jízdenku (od 11 €, zpáteční 20 €).

Přímo před vchodem stojí autobusy do Benátek. Slovem "Venécia?" se při vstupu do autobusu ujistíte, že nejede jen do Mestre, a je to.

Nově začaly z Trevisa jezdit do Benátek společnosti Terravision (11 €) a Barzi Service (12 €). Obě mají jednu nevýhodu proti regionálnímu dopravci ATVO. Jezdí totiž do Benátek jen na stanoviště Tronchetto. Odtud se musíte dopravit na Piazzale Roma lanovkou People Mover (1,50 €). Zatímco ATVO jezdí na Piazzale Roma přímo. 

Druhá možnost je nepatrně složitější, ale zase téměř 3x levnější. Cestujete-li ve dvou, tak úspora na jedné cestě dělá téměř 15 €. Jak na to?

1. Kupte si jízdenky


Projdete-li dveřmi z celního prostoru do haly letiště, tak na pravé straně jsou tři kiosky, kde prodávají jízdenky na autobusy. Berte útokem ten "žlutý" (vlevo) nebo prostřední. Na skle mají nálepky s logem MOM (Mobilitá di Marca). Budou vám zkoušet prodat jízdenky za 12 € na přímý bus. Nedejte se. Chtějte za 1,30 €.

7 kroků, jak se dostat levně z letiště v Trevisu do Benátek
V levém, "žlutém" kiosku prodávají jízdenky MHD na vlakové nádraží do Trevisa


Kupte si jízdenky. Mluvte klidně anglicky. Kdo neumí anglicky ani italsky, nevadí. Stačí říci: "biljéty per Trevíso čentrále" a na prstech ukázat kolik. Jedna jízdenka stojí 1,30 €. Kdyby bylo nejhůř a jízdenky z nějakého důvodu nebyly, dají se koupit u řidiče autobusu za 2,30 €.

7 kroků, jak se dostat levně z letiště v Trevisu do Benátek
Rub a líc jízdenky z letiště na nádraží, včetně loga MOM


2. Běžte na zastávku


Hned vedle kiosku s jízdenkami je jeden z východů z letiště. Vyjděte jim ven. Dejte se mírně doprava, až dojdete po cca 20 metrech k hlavní silnici. Vpravo, asi 15 metrů, je autobusová zastávka. Jmenuje se Aeroporto. Nelze ji minout. Na světelném displeji svítí odjezdy autobusů. Váš autobus má číslo 6. Pro informaci můžete předem mrknout na jízdní řád.

Stanoviště přímých busů do Benátek před letištní halou v Trevisu
Autobusová zastávka linky číslo 6 před letištěm v Trevisu


3. Jízda autobusem


Většinou se nastupuje předními dveřmi. Otevře-li řidič i ostatní dveře, klidně nastupte. Po nástupu označte jízdenku. Stačí ji přiložit ke žluté čtečce a počkat, až pípne a rozsvítí se zelená kontrolka. Pojedete asi 5-7 zastávek. Proč říkám asi? Některé zastávky jsou na znamení a autobus na nich ne vždy zastavuje. Jízda autobusem trvá zhruba 10-15 minut.

7 kroků, jak se dostat levně z letiště v Trevisu do Benátek
Autobusová zastávka Stazione FS v Trevisu a autobus linky číslo 6


Vystupovat budete na zastávce Stazione FS, což je vlakové nádraží. Poznáte ji snadno. Jednak podle přiložené fotografie, jednak již chvíli před ní pojede autobus podél nádraží. Ale hlavně, hlavně tady vystoupí tak 70 % cestujících. Nádraží je po pravé straně zastávky, asi tak 50 metrů. Kdyby jste náhodou přejeli, vystoupíte na další zastávce a vrátíte se zpátky. Je to přibližně 800 metrů. Testováno na sobě ;-)

7 kroků, jak se dostat levně z letiště v Trevisu do Benátek
Budova hlavního vlakového nádraží v Trevisu


4. Jízdenky na vlak


V nádražní hale je obrovská světelná tabule s odjezdy vlaků. Pod ní jsou pokladny. Jízdenky na vlak se dají koupit právě buď u pokladen nebo v automatu. U pokladen bývá obvykle řada. Personál mluví většinou i anglicky. Jinak stačí říci obligátní "biljéty per Venécija Santa Lučija". Bydlíte-li v Mestre, pak stačí říci "Mestre čentrále". A na prstech opět ukázat kolik kusů. Cena za jízdenku je 3,55 €.

7 kroků, jak se dostat levně z letiště v Trevisu do Benátek
Světelná tabule s odjezdy/příjezdy vlaků a čísly nástupišť

Automat je rychlejší. Je jich v hale několik. Pří výběru se jen podívejte, zda bere mince, bankovky nebo jen karty. Automaty "mluví" italsky, anglicky, francouzsky, německy, a tuším španělsky. Cena je stejná jako na kase, tedy 3,40 €. Proces nákupu je jednoduchý.

7 kroků, jak se dostat levně z letiště v Trevisu do Benátek
Pokladny na vlakovém nádraží Treviso


Na dotykový displej začnete vyťukávat Venezia a systém vám sám nabídne Venezia Santa Lucia. Chcete-li jen do Mestre, napíšete Venezia Mestre. Stejně tak vám systém automaticky dá na výběr časy odjezdů vlaků. Vyberete, navolíte počet kusů, zvolíte jak chcete zaplatit a je hotovo.

7 kroků, jak se dostat levně z letiště v Trevisu do Benátek
Automaty na vlakové jízdenky


Tisk jízdenky chvíli trvá a stejně tak chvíli musíte počkat, než vám automat vrátí zpět peníze. Obojí automat "vyplivne" ve své dolní části, proskleném okýnku.

5. Běžte na perón


Na světelné tabuli v hale se ještě podívejte, ze kterého nástupiště (binario) vlak odjíždí. Zajímají vás vlevo uvedené odjezdy (Partenze/Departures). Do Benátek jezdí většinou ze 6. Cestou na nástupiště označte jízdenku. Do značkovače ji vkládejte podélně a úplně vlevo, jak ukazuje šipka na obrázku. Pak počkejte až si systém zavrčí, pípne a rozsvítí se druhá zelená kontrolka. Poté běžte na perón.

7 kroků, jak se dostat levně z letiště v Trevisu do Benátek
Jízdenku vložte vždy na levou stranu značkovače6. Jízda vlakem


Jízda vlakem trvá zhruba 30-40 minut. Vlaky jsou komfortní, čisté, s klimatizací. Většina z nich má u stolečku pod oknem i zásuvky na 220 voltů. Ve vlaku hlásí předem jednotlivé stanice. Jedete-li jen do Mestre, je to obrovské nádraží, nejde minout. Celý název je Mestre Centrale. Pozor jen, ať nevystoupíte v Mestre Ospedale, je o jednu zastávku dříve.

Máte-li namířeno až do Benátek, můžete být v klidu. Stanice Venezia Santa Lucia je totiž konečná stanice.

7 kroků, jak se dostat levně z letiště v Trevisu do Benátek
Typický interiér regionálního italského vlaku7. Bingo! Jste v Benátkách


Vystupte z vlaku a běžte s davem. Proplujete s ním odbavovací halou a stanete na nábřeží. Bingo! Jste v Benátkách. Zvládli jste to. Nakonec to bylo to snadné, že? Teď se můžete vydat do hotelu pěšky, nebo po vodě. Zastávky vodních autobusů, vaporett jsou přímo před vámi. Stejně tak stanoviště gondol nebo vodních taxi. Užijte si Benátky!


9 komentářů:

 1. Zdravím. V 55 jsme si odskočili na víkendový pobyt do Benátek. Jazyková výbava 0, nepočítám-li ruštinu a něco němčiny. Ale v kapse s vaším návodem.
  A klobouk dolu - vše jak je napsáno. Lístky v budce, v automatu, vlak na peróně. Co si více přát. Prodloužený víkend se povedl, ale je to málo.
  Už vybíráme další termín.
  Tak ještě jedno díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždycky mě poteší, když jsou mé informace užitečné.

   Vymazat
  2. Dobrý den, pane Křepelka, navštívila jsem Benátky již mnohokrát, ale jen jednodenně, letos jsem si dovolila sama se vydat na otvírání karnevalu 27.01 - 28.01.2018. Podle Vašeho návodu jsem se neztratila a utvrdilo mě to v tom,že "kdo se bojí s..e v síni". Já se nebála, ve zdraví vrátila a užila si Benátky ještě s vodou v kanálech. Děkuji za cenné informace.

   Vymazat
 2. Zdravím, nevíte jak je to s provozem o svátcích? Máme tam v plánu jet 8. prosince, ale četl jsem že tam mají zrovna svátek. Lodní doprava, vlaky i autobusy a vše ostatní je tak jako ostatní dny, nebo jsou zde nějaká omezení? Díky :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Pokud přiletíte do Trevisa, tak MHD bude jezdit jako v neděli, tzn. 2 busy č. 6 za hodinu. Přímé buzy (za 12 €) by měly jezdit normálně. Pokud letíte na Marco Polo, tak situace bude obdobná. Vlaky budou jezdit jako v neděli. Lodě v Benátkách taky. Miloš.

  OdpovědětVymazat
 4. Dobry den, do Benatek se chystame pocatkem cervna-zatim na vlastni pest. Koupil jsem pouze letenky a ted se pokusim najit relativne levne ubytovani. Doporucil by jste hotely nebo guest houses kde to stoji za to ale na druhou stranu nebude to za €100 noc?
  Popripade okolni mista? Uvazuji o pujceni auta na letisti v Trevisiu pokud se to vyplati? Mame 5 dni a chteli bychom videt toho co nejvice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobry den, ubytovani hledejte pres booking.com. Ceny pak zkontrolujte pres srovnavac cen hotelscombined.com nebo trivago.com. Budete-li si brat auto, je lepsi bydlet mimo Benatky. Mestre se nabizi jako prvni moznost, ale pozor. Mesto je "modra zona", tak hledejte ubytovani s parkovistem. Dobre se bydli v mestecku Mogliano Veneto, vlakem cca 12 min do Benatek. Milos

   Vymazat
 5. Tak jsme se vrátili z výletu do Benátek a vyzkoušeli jsme dopravu z letiště na oba způsoby:-) Do Benátek vlakem a nazpět už z časových důvodů vyšel autobus. Ale skvěle popsáno, bylo vše lehké najít a dopravit se takto:-) Děkuji:-)

  OdpovědětVymazat

Je fajn, že si svůj názor nenecháváte pro sebe.