Socha Svatého Jana Nepomuckého v Benátkách, na soutoku Canale di Cannaregio a Velkého kanálu |
Každoročně 16. května, se slaví svátek Svatého Jana Nepomuckého. Světce, kterého připravil o život král Václav IV. Nejdříve ho nechal krutě mučit a pak ho jeho pacholci hodili z Karlova mostu do Vltavy. Co má společného Jan Nepomucký a Benátky? Je nejen patronem Benátek ale i gondoliérů.
Jediná socha na břehu Velkého kanálu
Socha českého světce stojí na soutoku Canal Grande a Canale Cannaregio ve čtvrti Cannaregio u kostela San Geremia. Soše v roce 2009 požehnal osobně i kardinál Vlk. Je to jediná socha na břehu Velkého kanálu. Tvorba sochy se připisuje Giovannimu Morlaiterovi.
Patří i mezi čtyři patrony Benátek
Svatý Jan Nepomucký (Ioannes Nepomucenus) není jen patronem Země české, Bavorska, loďařů, vorařů, mlynářů, duchovních, cti a zpovědního tajemství. Patří i mezi čtyři patrony Benátek. Je tak ve vybrané společnosti:
Svatého Marka
Svatého Teodora
Svatého Rocha Navíc Spolu s Pannou Marií je Svatý Jan Nepomucký i patronem a ochráncem všech gondoliérů. K tomu je tak nějak předurčen z titulu ochránce mostů a proti velké vodě.
Další stopy Nepomuckého v Benátkách
Další stopy Nepomuckého v Benátkách najdeme ve čtvrti San Polo. Nad vchodem stejnojmenného kostela je freska, představující Svatého Jana. Bohužel freska je poškozená v místě obličeje. Uvnitř kostela, v kapli, je obraz od Giandomenica Tiepola, který znázorňuje Nepomuckého a Madonu s dítětem.
V den výročí Svatého Jana Nepomuckého, se dodnes koná po celých Benátkách spousta bohoslužeb. Namátkou třeba v kostelech San Martino, Santi Apostoli, San Nicolo dei Mendicoli, Santo Stefano či San Geremia.
7.000 mostů
Svatý Jan Nepomucký (narozený 1340–1350, zemřel 20.03.1393, kanonizovaný papežem Benediktem XIII. 19. března roku 1729), je díky jezuitským misím rozšířený téměř po celém světě. Jen v Evropě stojí na 7.000 mostů s jeho sochou a celkový počet jeho vyobrazení ve světě přesahuje číslo 60.000.
de Pomuk = Nepomuk
Zajímavostí je jak Jan, v té době Johánek, přišel k přízvisku Nepomucký. Byl synem Velflína z Pomuku. Samotný Johánek se psal „z Pomuka“ (Iohannes de Pomuk). Chybným čtením tohoto latinského výrazu se vytvořilo slovo Nepomuk (Nepomucký).
Žádné komentáře:
Okomentovat
Je fajn, že si svůj názor nenecháváte pro sebe.