Jak se tam dostat

Aktualizace 8. dubna 2019:

Z České republiky se do Benátek můžete dostat 4 způsoby:

Auto

Z ČR je to kolem 800 km a cesta vám bude trvat zhruba 9 hodin. Cesta tam a zpátky, včetně benzínu a dálničních poplatků, vás vyjde na cca 5 tisíc Kč. Pojedete-li autem přímo do Benátek, budete muset řešit parkování. Nejblíže centru jsou patrové garáže na benátském náměstí Piazzale Roma a pak na ostrově Tronchetto. Počítejte však s tím, že parkování je celkem drahé. Na Piazzale Roma zaplatíte za celodenní parking 26 €*. On-line rezervace místa je o něco levnější. Zde najdete detaily

Doporučuji parkovat v Mestre, kde se dá parkovat výrazně levněji. Ceny najdete opět zde. Nejlevnější je parkoviště v Mestre-Margheře (Mondial Park Srl, Via dei Petroli 5). Cena za celodenní parking je od 4,50 €*. Zastávka autobusu je hned vedle parkoviště.
Z Mestre do Benátek se dostanete autobusem, tramvají nebo vlakem. Cena je 1,50 €*.

Případně můžete bydlet v okolních městečkách a do Benátek se dopravovat vlakem nebo busem. Vyzkoušené mám městečko Mogliano Veneto, vlakem jste v Benátkách za cca 20 min a zaplatíte ze jednu jízdu 2,50 €*.

Autobus

Autobusem můžete jet pravidelnou linkou se Student Agency (jednosměrná jízdenka za cca 1.000 Kč, cesta z Prahy trvá přibližně 10,5 hodiny), či jinými dopravci, nebo si koupit zájezd na slevových portálech. Ten stojí kolem 1.200 Kč. V ceně máte dopravu do Benátek přes noc, prohlídku města s průvodcem přes den a v noci zase cestu zpět do ČR.

Další možností je využít dopravce Flixbus. Když se zadaří, tak můžete koupit jednosměrnou jízdenku do Benátek za 5 €. Pokud jede spoj přímo, tak cesta trvá 12 hodin (většinou přes noc). Má-li spoj po trase zastávky, počítejte s 15-16 hodinovou cestou. V Benátkách má autobus stanoviště na Tronchettu. Odtud do centra, na Piazzale Roma jezdí lanovka People Mover (1,50 € za jednu cestu).

Vlak

Cesta vlakem je nesrovnatelně pohodlnější, na druhou stranu trvá déle. Vlakem pojedete do Benátek asi 15 hodin a jedna cesta vás vyjde na 1.500 - 2.000 Kč. České dráhy jezdí většinou na nádraží do Mestre, pokud budete přestupovat v Rakousku, tak vás doveze přímo na Benátské vlakové nádraží Santa Lucia.

Letadlo

Rozhodně nejrychlejší způsob dopravy. A když věnujete trochu času sledování letenek i nejlevnější. Samotný let z Prahy trvá necelou hodinu. Zpáteční letenky se dají koupit již od 1 € (Volotea) a 128 Kč (Wizzair Ryanair)
Do Benátek létají z Prahy:
WizzairRyanair

easyJet
Volotea
ČSA 

K vyhledávání levných letenek a k informacím o akčních cenách letenek používám server fly4free.cz, případně jejich facebook

Je dobré vědět, že Benátky mají dvě letiště. První je Marco Polo (easyJet, Volotea, ČSA), druhé je ve městě Treviso (Wizzair Ryanair).

Letiště Marco Polo. Leží na okraji města Mestre. Z letiště vás do Benátek, na náměstí Piazzale Roma, odveze autobus. Můžete jet buď "aerobusem" linka č. 5), což je autobus místního dopravního podniku (actv.it). Cesta trvá cca 35 minut. Nebo můžete použít přímé autobusy. Cesta s nimi trvá 20 minut. Cena v obou případech je stejná, a to 8 €* (zpáteční 15 €). Spoje jezdí několikrát do hodiny a to po celý den. 

Pro zkušenější cestovatele je ještě jedna varianta. Ta nejlevnější. Z letiště se vydáte na 14 minutovou procházku (1,1 km) do stanice Tessera Centro. Tam nastoupíte do výše zmíněného aerobusu (linky č. 5). Protože už nejste v pásmu letiště, tak jízdenka stojí již jen 1,50 €*. Tu koupíte v novinovém stánku u zastávky nebo v recepci hotelu Courtyard, případně přes aplikaci AVM Venezia.

Podrobný popis cest najdete v článku Jak se dostat z letiště do Benátek.


Letiště Treviso. Město Treviso leží cca 40 km od Benátek. Z letiště jezdí přímé autobusy za zhruba 45 minut, za cenu 11 €*, zpáteční za 20 €*. Nebo můžete použít MHD, autobus č. 6 (1,30 €*), kterým dojedete na vlakové nádraží v Trevisu. 

Nově taky k cestě z letiště na nádraží v Trevisu můžete využít přímou linku A. Jízdenka stojí 3,50 €*. Odtud pak za 3,55* € vlakem přímo do Benátek. Cesta trvá cca 30 minut a popsal jsem ji v článku 7 kroků, jak se levně dostat z letiště Treviso do Benátek

________________________________________________________________________________________

Kompletní seriál cest, jak se dostanete z letiště do Benátek a naopak, najdete tady:

________________________________________________________________________________________PS: Ještě se dá vyrazit z Prahy do Benátek i pěšky. Ale to bych úplně neviděl. Cesta by vám zabrala tak měsíc.

*Ceny platné v září 2019


Žádné komentáře: