pátek 19. února 2016

Jak se dostat z letiště do Benátek?


Benátky mají dvě letiště. První se jmenuje Marco Polo a je na předměstí Benátek - v Mestre. Druhé v leží nedalekém Trevisu. Z Prahy létají všechny společnosti na letiště Marco Polo. Výjimku tvoří WizzAir Ryanair, ten jediný létá na letiště do Trevisa. Z každého z nich existuje vždy několik možností, jak se dostat do Benátek.

Aktualizace 8. dubna 2019

Letiště Marco Polo

 

Letiště Marco Polo (na letence má kód VCE). Leží na kraji benátského předměstí Mestre. To je vzdálené zhruba 20 minut jízdy od centra Benátek. Máte tady na výběr mezi autobusem a lodí. 

Autobus. 3 možnosti


U autobusu jsou možnosti 3. Buď použijete autobus MHD s označením Aerobus (linka č. 5), nebo využijete služeb soukromých dopravců. Je to úplně jedno. Oba typy autobusů vás dopraví na benátské náměstí Piazzale Roma. Cena je taky stejná, 8 € za jednu cestu. Jediný rozdíl je, že Aerobus, jako klasická MHD, má cestou zastávky a cesta s ním tvá 35-40 minut, přímý bus to zvládne za cca 20 minut.

Jak se dostat z letiště do Benátek
Stanoviště přímých busů do Benátek před příletovou halou letiště Marco Polo


Nástupní místa jsou hned před příletovou halou. Jízdenky koupíte v hale nebo přímo na zastávce od prodejců, kteří organizují nástup do autobusů. Na Aerobus je koupíte v automatu nebo u řidiče.

Jak se dostat z letiště do Benátek?
Stanoviště autobusu linky č. 5 (aerobusu) před příletovou halou letiště Marco Polo


Pro zkušenější cestovatele je k dispozici ještě jedna varianta. Ta nejlevnější. Z letiště se vydáte na 14 minutovou procházku (1,1 km) do stanice Tessera Centro. Tam nastoupíte do výše zmíněného aerobusu (linky č. 5). Protože už nejste v pásmu letiště, tak jízdenka stojí již jen 1,50 €*. Tu koupíte v novinovém stánku u zastávky nebo v recepci hotelu Courtyard, případně přes aplikaci AVM Venezia. 

Loď. 2 možnosti


U lodí jsou možnosti taky dvě. Zvolíte-li vodní taxi (motoscafo), budete v Benátkách za cca 20 minut. Počítejte ovšem s cenou cca 180 €. 

Můžete využít i lidovější dopravu vodním autobusem, vaporettem. Zastávka je přímo na letišti. V listopadu 2016 otevřeli krásný nový terminál. V Benátkách provozují vaporetta dvě společnosti. Actv (ta patří městu) a Alilaguna (soukromá společnost). Vaporetto z letiště provozuje jen společnost Alilaguna. Cena za jednosměrnou jízdenku je 15 €.

Jak se dostat z letiště do Benátek? Benátky průvodce
Navigace k zastávce vodních autobusů na benátském letišti Marco Polo


Je to sice více, než cesta autobusem. Ale pokud počítáte s tím, že pro příjezdu do Benátek přestoupíte na vaporetto nebo jedete přímo na ostrov Lido, tak je toto řešení pro vás lepší. Jízdenka na vaporetto od actv stojí 7,50 €. Plus cena za autobus 8 €, to je celkem 15.50 €. A navíc musíte přestupovat na Piazzale Roma. Alilaguna vás doveze do Benátek přímo.

Jak se dostat z letiště do Benátek? Benátky průvodce
Terminál, nástupní a výstupní molo pro vaporetta a vodní taxi
  

Letiště Treviso

 

Letiště Treviso (na letence má kód TSF). Tady můžete volit mezi soukromým autobusem a kombinací MHD a vlaku. Druhá možnost je sice s přestupem, má však jednu nezanedbatelnou výhodu. Je o více než polovinu levnější

Autobus 

 

Stanice autobusu je přímo před příletovou halou. Jízdenky koupíte v hale v automatu nebo na přepážkách prodejců. Cena od 11 €. Zpáteční je od 20 €.

Nově začaly z Trevisa jezdit do Benátek společnosti Terravision (11 €) a Barzi Service (12 €). Obě mají jednu nevýhodu proti regionálnímu dopravci ATVO. Jezdí totiž do Benátek jen na stanoviště Tronchetto. Odtud se musíte dopravit na Piazzale Roma lanovkou People Mover (1,50 €). Zatímco ATVO jezdí na Piazzale Roma přímo.

Jakm se dostat z letiště do Benátek? Benátky průvodce
Piazzale Roma. Místo, kde končí linka aerobusu (vlevo dole) a přímé busy ATVO a ACTV (vpravo, za zastávkou tramvaje)

Autobus MHD a vlak. Řešení levnější o 60 %


Autobus a vlak. Řešení levnější o 60 %. A někdy i nejrychlejší. A přitom velmi snadné. Osobně ho vždy využívám. Zastávka autobusu, linky číslo 6 je cca 50 metrů od letištní haly. Nelze ji minout. Autobus jezdí několikrát do hodiny. Zaveze vás přímo na hlavní vlakové nádraží v Trevisu. 

Máte 2 možnosti nákupu jízdenek 

 

Cena jízdenky na autobus je 1,30 €. Máte 2 možnosti jejího nákupu. Z nepochopitelných důvodů ji již nelze koupit přímo na letišti (vzhledem k ceně autobusů do Benátek, se to zase až tak nepochopitelné nejeví, že?). Od března 2016 už jde opět koupit jízdenky přímo na letišti.
Druhou možností je koupit si jízdenku přímo u řidiče, za 2,50 €. Sice je to o něco dražší, zdržuje to, ale pořád levnější, něž 11 €, ne? A navíc, dělají to tak téměř všichni.

Od 5. dubna 2019 jezdí přímý autobus, linka A, mezi letištěm Treviso a vlakovým nádražím Treviso. Cena za jízdenku je 3 €. Podívejte se na detailní popis jak využít linku A.  


Vlak. Pokladna nebo automat 


Po příjezdu na vlakové nádraží máte dvě možnosti nákupu jízdenek na vlak. U kasy. Tam stačí říci heslo "Venezia" či "Venice" a na prstech ukázat počet kusů. 

Druhou možností jsou automaty. Jsou na několika místech v hale. Mají dotykovou obrazovku a "mluví" anglicky, italsky, španělsky a francouzsky.  Mrkněte jen na to, zda berou karty, papír, mince nebo jejich kombinace. 

Obsluha je triviální. Na dotykovce naťukáte Venezia Santa Lucia (systém vám ji sám nabídne po zadání prvních pár písmen), z nabídky vyberete čas odjezdu, zadáte počet jízdenek, zvolíte platbu cash nebo kartou a je to. Při vstupu na peron jízdenku označte ve futuristickém značkovači v zeleno-červených barvách italských železnic. Jsou na každém peróně. A cena za jízdenku? Pouhých 3,55 €

Cena 4,85 € proti 12 €

 

Když to vezmeme kolem a kolem, tak celková cena za cestu MHD a vlakem z letiště Treviso do centra Benátek je 4,85 €. Proti 12 € za cestu autobusem. Slušný rozdíl. Holt, jsou turisté všude na světě, považovaní za dojné krávy.

Detaily jak postupovat, najdete na stránce 7 kroků, jak se dostat z letiště v Treviso do Benátek

Levné ubytování v Benátkách
Booking.com9 komentářů:

 1. Ahoj,super informace. Chci se zeptat, jestli nevíš, zda-li se dají na recepci hotelu Courtyard,koupit zároveň i zpáteční jízdenky.Jedeme pouze na víkend, talže se zase v neděli vracíme. Děkuji za informaci

  OdpovědětVymazat
 2. Dají. Jízdenka je stejná (1,50 €). Jinak se dají koupit v Benátkách kdekoliv v trafice nebo v infopointech nebo automatech. Miloš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, chci se zeptat...a vystoupit z busu se tedy musí zase někde na zastávce v Tessera předpokládám? Díky za odpověď, hezký den Olga

   Vymazat
  2. Dobrý den Olgo, přesně tak. Když to prošvihnete tak počítejte s cca 3 minutami obav (1 zastávka) z revizora, než bus dorazí na letiště ;-)

   Vymazat
 3. A nevíte náhodou, kolik stojí taxik?Děkuji

  OdpovědětVymazat
 4. Počítejte tak 40 - 60 € dle typu vozu http://www.radiotaxivenezia.com/it/tariffe.php
  https://kiwitaxi.com/italy/venice+airport->venice+piazzale+roma

  Miloš

  OdpovědětVymazat
 5. Dobrý den. V první řadě vám chci poděkovat za výše zmíněné info a chtěl bych se zeptat na nějakou italskou verzi idosu. Resprktive mi jde o to zjistit jak často jezdí autobusy z té zastávky Tessera Centro. Děkuju vám moc.

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. Pozor, 75 min listky vam v Tessere Centro nikto nepreda, ani vodic autobusu. Su dohodnuti a chcu turistov prinut platit 8€ listky priamo z letiska

  OdpovědětVymazat

Je fajn, že si svůj názor nenecháváte pro sebe.