Pali da casada před Palazzo Civran. Zeleno-žlutá kombinace nepatří k barvám jedné z nejstarších benátských rodin, ale je součástí znaků Guardia di Finanza, která dnes v budově sídlí. |
Každý kdo byl v Benátkách je viděl. Krásně kulaté, barevné kůly, často malované spirálovým vzorem, které trčí z vody, podél břehu kanálů. Říká se jim pali da casada. Jakmile se na ně zaměříte, najednou na vás začnou "vyskakovat" všude. Brzy si všimnete, že před každým palácem nebo hotelem jsou jiné. Proč?
Rodinné barvy
Pali da casada původně složily gondoliérům k tomu, aby mohli snadno rozeznat jednotlivé paláce. Na jejich špičce bývala ještě olejová lampa, která v noci osvětlovala místo přistání. Dnes už se lampy nepoužívají. Místo nich jsou pali většinou zakončené ozdobným kloboučkem zvaným cappellozzo.
Dnes najdete pali da casada i před hotely. U těch už většinou původní barevná symbolika neplatí |
Životnost 15-20 let
Pali da casada se odjakživa dělaly ze dřeva. Jako materiál slouží dub, kaštan nebo akát. Kůly se pak zarazí 2-3 metry do mořského dna. Jejich životnost je 15-20 let a pak se musí vyměnit.
Modro-bílé pali de casada s krásnými modro-zlatými "kloboučky" před benátským Palazzo Labia |
Důvodem je drobný mořský mlž (šášeň mořský), který žije na dřevě nad hladinou. Dokáže v něm vrtat chodby. Ty mohou dosahovat délky až 60 cm a průměru 1 cm. Takto poškozená palina se pak snadno zlomí.
Mizející řemeslo
Řemeslo výroby pali da casada mizí. Jednak jde o drahou ruční práci, ale hlavně, nové technologie umožňují vyrábět pali z umělé hmoty, která je vůči mořským živočichům odolnější.
V benátské laguně můžete narazit ještě na další dva druhy kůlů. Těm se říká paline (jeden kůl) nebo bricole (spojené tři kůly). První slouží k uvazování gondol a lodí. Ty druhé vyznačují cestu pro lodě lagunou.
Najděte si levné ubytování v Benátkách. Vyzkoušejte!
Booking.com
Žádné komentáře:
Okomentovat
Je fajn, že si svůj názor nenecháváte pro sebe.