pondělí 4. ledna 2016

Závody čarodějnic v Benátkách

Regata delle Befane, krátce po startu. Všimněte si, že každá Befana má kromě vesla i vlastní koště.
Nevidí se to každý den. To se tak sejdou čarodějnice, aby si to spolu rozdaly. Tedy, rozdaly na závodní dráze. A protože jsme v Benátkách, tak se nezávodí na koštěti, ale ve člunu. 

Regata delle Befane

Ve středu 6. ledna, na svátek Tří králů, proběhne v Benátkách už 38. ročník tradičního závodu Regata delle Befane. Závod začíná v 10 hodin. Závodní tratí je Velký kanál. Start je u zastávky vaporetta San Tomà, vedle Palazzo Balbi. Cíl je u mostu Rialto

Závod trvá asi 15 minut. Čarodějnice nejsou tak úplně čarodějnice, ale jsou to převlečení muži, v místním dialektu označováni jako "maranteghe". Závodníky doprovází spousta dalších člunů, na kterých je mnoho Befan, Babbo Natale (italských Ježíšků), či jen zvědavců. Také celá trať je obsypána diváky, nejvíce samozřejmě v okolí Rialta. 

Škaredá ale hodná čarodějnice

La Befana je škaredá, ale hodná čarodějnice, která 6. ledna dává hodným dětem dárky v podobě sladkostí či ovoce a těm neposlušným uhlí nebo brambory. Cestuje na koštěti a do domů nalétává komínem. Je to taková obdoba našeho Mikuláše, jen posunutá o měsíc.

Když se v Betlémě narodil Ježíšek, tak podle pověsti, za ním všichni spěchali. Jen Befana se to dozvěděla pozdě. Vzala dárky, sedla na koště a vyrazila do Betléma. Když tam dorazila, Ježíšek už tam nebyl. Proto létá na svém koštěti dodnes, hledá Ježíška a při tom nosí dětem dárky.

Oficiální stránky regaty (ITA).

Žádné komentáře:

Okomentovat

Je fajn, že si svůj názor nenecháváte pro sebe.