Ve zdech benátských domů, které stojí na březích kanálů, je všudypřítomná vlhkost |
Benátkám se někdy přezdívá plovoucí město. Jsou postavené na kůlech. Ukrytých pod hladinou, zaražené do mořského dna. Na nich je několik stabilizačních vrstev a poté teprve základy domu. Obecně každý dům postavený u moře ohrožuje voda a vlhkost. Jak to řeší v Benátkách? Chytře. Mají to už za těch "X" století vychytané.
Istrijským kamenem proti vlhkosti
V Benátkách několikrát denně proběhne mořský příliv a odliv. Tento proces má vliv na vlhkost venkovních zdí domů, které stojí na břehu benátských kanálů. Ty jsou v drtivé většině postavené z pálených cihel.
Aby vlhkost nevzlínala po zdi vzhůru, vkládali benátští stavitelé v přízemí domů do zdiva pruh z bílého istrijského kamene. Ten představuje zvláštní druh mramoru, který nepropouští vlhko. Vlhkost tak vystoupala k mramoru a zastavila se. A funguje to dodnes. Důkazem je, že benátské domy se za posledních 500 let téměř nezměnily.
Boj proti vlhkosti v Benátkách. Vlevo technologie stará 500 let. Vpravo ta současná |
Jak to řeší Benátčané dnes?
Problémem dneška je, že Benátky se pomalu potápějí. O dva milimetry ročně. Jinými slovy, hladina moře se v současnosti často dostává přes onu ochranou linku z istrijského kamene. A zdi, které byly doposud suché, začínají vlhnout. Jak to řeší Benátčané dnes?
Moderními technologiemi. Vložením izolační fólie do zdi, která je výš než istrijský kámen. A chemickou injektáží. Ta se napouští mezi spáry cihel. Ty pak lépe odolávají vlhkosti. Faktem ale je, že v benátských domech, postavených na březích kanálů, se dnes v přízemích už v podstatě nebydlí.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Je fajn, že si svůj názor nenecháváte pro sebe.