Lebka, modlící se člen bratrstva a latinský nápis na benátské Škole mrtvých |
Kousek od vlakového nádraží Santa Lucia, na náměstí Campo San Geremia, stojí nízká, dvoupatrová budova. Na její čelní straně je na fasádě lidská lebka a latinský nápis. Jde o Scuola dei Morti (Školu mrtvých). K čemu sloužila benátská škola mrtvých?
Utopenci a jejich duše
Benátské školy (scuoly), nebyly školy ve smyslu jak je známe dnes, ale spíše zájmové sdružení, bratrstva. Scuola dei Morti vznikla na začátku 17. století a měla dvě funkce. Přijímali se v ní utopenci a jejich duše. Její členové pak pořádali zádušní mše a organizovali pohřby.
Nejlepší pohled na Scuola dei Morti (prostřední malá budova) je od Velkého kanálu |
Základní podmínkou pro vstup do scuoly bylo dosažení věku 18 let. Nový člen bratrstva musel zaplatit vstupní poplatek 6 lir, za který dostal hůl zvanou candelotto. S tou pak doprovázel společně s ostatními mrtvé při pohřbu.
Pokuta za neúčast na pohřbu
Členové měli spoustu pravidel a povinností. Jako třeba, že museli chodit 2x týdně ke zpovědi, 4x ročně se setkávat na velké mši ve vedlejším kostele San Geremia. Nebo museli zaplatit pokutu 2 liry, pokud se nezúčastnili pohřbu.
Budova scuoly na náměstí Campo San Geremia. Vchod do budovy je na obrázku vpravo dole. |
Scuola stojí mezi Palazzo Falangini a kostelem Chiesa di San Geremia. Nejlepší výhled na ni je ale z protějšího břehu Velkého kanálu. Odtud je taky vidět ona lebka s latinským nápisem D.O.M. SUFFRAGGIO AGREGATO ALL’ARCICONFRATERNITA DEL SUFRAGGIO DEI MORTI DI ROMA.
Dnešní budova Scuola dei Morti je jen replikou. Ta původní byla zničená při rakouském bombardování v roce 1849. Pro veřejnost je škola nepřístupná.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Je fajn, že si svůj názor nenecháváte pro sebe.