Oranžová a červená klasika. Aperol a Campari spritz |
Dnes zná Aperol Spritz asi každý. Jak ale vznikl? Proč právě v Benátkách? Jak ho správně namíchat? A víte, že v Benátkách mají 4 druhy spritzu?
Kdo za to může?
Za všechno vlastně můžou rakouští vojáci. Když v druhé polovině 19. století obsadili sever Itálie, včetně Benátek, neměli co "pít" Byli totiž z domova zvyklí jen na pivo. Italské víno jim tak připadlo moc silné. Proto si do něho "špricli" perlivou vodu. Tak vznikl první vinný střik, místními nazývaný "veneto spritz".
Kolem roku 1919 v nedaleké Padově představili bratři Barbieri nahořklý likér Aperol. Trvalo pak zhruba 30 let, kdy si začali právě Benátčané míchat Aperol, prosecco a sodovou vodu.
Jak vypadá pravý benátský Aperol Spritz?
Zapomeňte na reklamu ve stylu 3-2-1. To jen výrobce chce, aby spotřeba likéru byla vyšší. Proto je taková definice i v barmanské asociaci. Benátčané to ale vidí jinak. Jednak v místním dialektu neřeknou spritz ale spriss. A míchají ho pěkně na třetiny:
1/3 Aperol
1/3 prosecco nebo suché bílé víno
1/3 perlivá voda
1/2 plátku pomeranče
1 oliva
2-6 kostek ledu
Nečekejte, že vám bude barman odměřovat likér na milimetry, jako u nás. Prostě vám nalije od oka poctivou třetinku. Zažil jsem už bary, kde se vodou nezdržovali. Prostě půl Aperolu a půl prosecca. Většinou to ještě bylo doprovázeno slovy: "Nechceš si to objednávat po čtyřech? Po dvou zdržuješ..." :-)
Nejznámější dvojka. Aperol a Campari. Tvoří základ pro oranžový a červený spritz |
Benátčané mají 4 druhy spritzu
Nebyli by to Benátčané, aby neměli něco extra. Zatímco v Itálii se běžně setkáte s Aperol nebo Campari Spritzem, tak třetí a hlavně čtvrtá varianta jsou specialitou Benátska.
Campari Spritz
Druhou příčku v oblíbenosti drží Campari Spritz. Má více hořkou chuť, barva je spíše do červena.
1/3 Campari
1/3 prosecco nebo suché bílé víno
1/3 perlivá voda
1/2 plátku pomeranče nebo kolečko limetky
1-3 kostky ledu
Cynar Spritz
Základem je hořkosladký likér Cynar. Obsahuje výtažky z artyčoku a 13 bylin. Má tmavě jantarovou barvu. Vytvořil ho v roce 1952 benátský podnikatel Angello Dalle Molle. Správný poměr pak je:
1/3 Cynar
1/3 prosecco nebo suché bílé víno
1/3 perlivá voda
plátek limetky
2-6 kostek ledu
Select Spritz
Mezi Benátčany patří mezi nejoblíbenější. Možná proto, že pochází přímo z Benátek. Zajímavostí likéru Select, který má intenzivní červenou barvu, je relativně vysoký obsah alkoholu. Zatímco tři předchozí likéry ho mají kolem 11-12 %, u Selectu dosahuje téměř 21 %. Namícháte ho opět snadno:
1/3 Select
1/3 prosecco nebo suché bílé víno
1/3 perlivá voda
plátek limetky nebo oliva
2-6 kostek ledu
Likéry Cynar a Select. U Benátčanů je hodně oblíbený Selct Spritz. Aby ne. Likér pochází přímo z Benátek. Přídě dvou gondol a nápis "Narozeno v Benátkách" jsou toho důkazem |
Různých kombinací můžete po Itálii najít více. Třeba v Bergamu si můžete dát Donizetti Spriss. Ten je ale už sladký. V základu míchá likér s názvem Elisir d´amore Bitter 24 s červeným bergamským vínem, bublinky mu dodává voda San Pellegrino.
Kolik Aperol Spritz stojí?
Když víte, kam v Benátkách zajít, bude vás stát 2,5 €, maximálně 3 €. Za tyto ceny ho můžete pořídit třeba na nábřeží Fondamenta dei Ormesini. Vyzkoušejte si to při příští návštěvě Benátek nebo Itálie sami.
Nečekejte, až článek z mého blogu, který je pro všechny zdarma, opíšou samozvaní znalci Benátek, kteří byli ve městě tak 2-3, informace z něho dají do svého do e-booku o Benátkách a ten vám za téměř pětikilo prodají :-)
Žádné komentáře:
Okomentovat
Je fajn, že si svůj názor nenecháváte pro sebe.