pondělí 20. března 2017

Záhadná astrologická fasáda kostela San Zulian

Záhadná astrologická fasáda kostela San Zulian, Benátky historie, Benátky průvodce, kam v Benátkách, co vidět v Benátkách, Benátky zajímavosti
Astrologická fasáda benátského kostela San Zulian

Benátky mají desítky kostelů. Jeden z nich stojí kousek od náměstí Svatého Marka. Jmenuje se Chiesa di San Zulian. Na první pohled je úplně obyčejný. Ale není. Má své tajemství. Je jím záhadná astrologická fasáda kostela San Zulian.

Přírodní lék proti sifylisu


Z fasády vystupuje učenec, který sedí na rakvi. Kolem něj jsou různá astrologická znamení. Kostel navrhli architekti Jacopo Sansovino a Alessandro Vittoria. Dokončený byl v polovině 16. století.

Učencem na fasádě je lékař Tommaso Rangone. Ten se stal známým a bohatým tím, že prodával přírodní lék proti syfilisu. Také napsal knihu o tom, jak má žít člověk, aby s dožil 120 let. V ní už tehdy radil minimalizovat spotřebu léků, cvičit, dodržovat zdravý životní styl, jíst střídmě a neustále se vzdělávat.

Záhadná astrologická fasáda kostela San Zulian, Benátky historie, Benátky průvodce, kam v Benátkách, co vidět v Benátkách, Benátky zajímavosti
Pravá strana fasády kostela San Zulian


Tóga, zeměkoule, krychle, horoskop


Tommaso sedící na rakvi má na sobě má tógu. Symbol vědění a hlubokých znalostí. Kolem lékaře je polokruhový prostor. V něm je zeměkoule s vyznačením 44° 30'. To symbolizuje zeměpisnou šířku Benátek. Horoskop, ve znamení lva, ukazuje na den jeho narození (18. 08. 1493).

Pod zeměkoulí je krychle. Ta představuje stabilitu protichůdnou k pohybu zeměkoule. Na protější straně je stůl a na něm knihy. Vedle je opět zeměkoule. Tady zobrazuje Atlantický oceán, který odděluje Evropu a Afriku od Jižní Ameriky. Pravě z Jižní Ameriky pocházela pocházela rostlina, která sloužila k výrobě léku na syfilis.

Záhadná astrologická fasáda kostela San Zulian, Benátky historie, Benátky průvodce, kam v Benátkách, co vidět v Benátkách, Benátky zajímavostiBůh je všude


Onu zázračnou rostlinu drží Tommaso ve své pravé ruce. V levé pak knihu, která symbolizuje, že Bůh je všude. Na zemi i na nebi.

Na fasádě jsou ještě 3 nápisy. Popisují Tommasovy životopisné údaje a v řečtině kulturní zásluhy Rangoneho. Hebrejský nápis popisuje šanci žít až 120 let.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Je fajn, že si svůj názor nenecháváte pro sebe.